Filozoficznie Lato 2006 O nas Wyślij meila Spis treści numeru 2 Archiwum
   
 

W dziale (A)teizm i okolice znajdą Państwo: Tędy i owędy o tym i owym - wywiad z prof. Barbarą Stanosz. Próbę ukazania irracjonalizmu ateizmu pozytywnego - Ateizm z punktu widzenia logiki - autorstwa Jerzego Wawro. Moją polemikę z tym tekstem zatytułowaną - Może nie jest tak jak się Panu zdaje? oraz esej Od Chaosu do Kosmosu - jak pępek świata nie rozumiał. Ponadto, dział zawiera ożywczą analizę poglądów religijnych Pascala przygotowaną przez Łukasza Ragana (Pascal - po prostu …) oraz Krótki kurs tworzenia metafizyk wszelakich opracowany przez Błażeja Skrzypulca. Dział uzupełnia krótki dwugłos Jolanty Rypień i Łukasza Mańczaka, który zatytułowaliśmy Mniej więcej o (nie)Istniejącym.

W części drugiej numeru - Rozmaitości - publikujemy teksty zapowiadające problemy, o których zamierzamy szerzej dyskutować w kolejnych edycjach Filozoficznie.

Numer jesienny dotyczyć będzie edukacji, a zwiastuje go artykuł Barbary Stanosz Wielbłąd bujany - czyli prawda na łożu tortur. Ponadto piszemy o zagadnieniu sprawiedliwości. Jerzy Wawro w tekście Porozmawiajmy o … ekonomii zaatakował dogmatyzm charakteryzujący ten dział ludzkiej refleksji, ja zaś starałem się wskazać, na niektóre z paradoksów, jakie rodzą się z rozpowszechnienia rozmaitych sposobów rozumienia pojęcia sprawiedliwości (Niesprawiedliwości sprawiedliwości). Całości dopełnia artykuł Mirosława Harciarka Holografia mózgu ukazujący m.in. mechanizmy odpowiedzialne za holistyczne tendencje naszego mózgu.


Zapraszamy do lektury bieżącego numeru. Zachęcamy także do nadsyłania propozycji tekstów, na które oczekujemy do 15 listopada 2006 ( Redakcja zastrzega sobie prawo dokonywania skrótów).

Grzegorz Trela

                     
                   



Szanowni Czytelnicy,

W perspektywie kontrowersji i wydarzeń spowodowanych sporami interpretacyjnymi wokół niewinnej - jak zdaje się w tej części świata - opinii papieża Benedykta XVI (będącej w istocie cytatem) unaocznia się siła emocji poruszanych przez wypowiedzi religijne. Gwałtowne, określane w Europie jako fanatyczne - reakcje islamistów na słowa papieża, budzą zrozumiałe zaniepokojenie katolików. Trudno ustrzec się wrażeniu, iż nie istnieją neutralne wypowiedzi religijne. Co jak się zdaje - nakazuje w tej sferze dyskursu rozważność i powściągliwość: tak w artykulacji opinii, jak i w ich odbiorze. Wspomniane wydarzenia skłaniają także do szerszej refleksji -poszukiwania możliwych form koegzystencji przedstawicieli różnych wyznań i ludzi areligijnych. Rozważenie wybranych - filozoficznych i światopoglądowych - kontrowersji wokół zagadnienia (a)teizmu jest dominującym tematem drugiego numeru - Filozoficznie’ lato 2006.

 
Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie www.filozoficznie.pl bez zezwolenia - zabronione.
Żaden z zawartych na stronach materiałów, artykułów lub elementów graficznych nie może być wykorzystany bez zgody redakcji.